Turnieje Veto - podstawowe informacje

Oto najważniejsze informacje o turniejach Szlacheckiej Gry Karcianej Veto - na podstawie wiadomości i artykułów ze strony veto2ed.pl

Podstawowymi elementami gry Veto jest zdobywanie nowych kart, kolekcjonowanie ich oraz składanie z nich własnych talii. Ich siłę, a także własne umiejętności w grze najłatwiej jest sprawdzić podczas spotkania kilku graczy

Turniej to takie spotkanie które odbywa się na określonych sportowych zasadach i ma na celu wyłonienie zwycięzcy.

Dwa rodzaje turniejów w Veto zależnie od ważności

Pierwszym z nich są turnieje lokalne, na których w łatwy i przyjemny sposób można nabrać doświadczenia oraz zdobyć pierwsze punkty rankingowe i nagrody. Informację o lokalnych turniejach w waszej okolicy znajdziecie tutaj.

Drugi to turnieje klasy mistrzowskiej, w których bierze udział większa liczba graczy – zazwyczaj również spoza danego ośrodka gry – wzrasta więc poziom wyzwania, ale i dochodzi przyjemność, ze zmierzenia się z najlepszymi graczami z całego kraju. Na turniejach tego typu możecie wygrać większe nagrody.

Każdy z was znajdzie z łatwością turniej odpowiadający jego wymaganiom.

W Veto prowadzony jest system weryfikowania najlepszych graczy w całej Polsce, czyli ranking turniejowy. Umieszczana jest w nim każda osoba, która wzięła udział w sankcjonowanym turnieju Veto, a liczba punktów, jakie otrzymuje jest zależna od miejsca, które zajęła w turnieju. Na koniec roku osoba o najwyższej liczbie punktów zostaje zwycięzcą rankingu i otrzymuje tytuł Pierwszej Szabli Rzeczypospolitej oraz cenne nagrody (główną jest replika szabli z okresu gry).

Aby zwycięzcą rankingu został gracz o najlepszych umiejętnościach, a nie tylko ten który rozegra najwięcej turniejów, do końcowego wyniku w klasyfikacji rankingowej liczą się obecnie:

  •     4 najlepsze wyniki z lokalnych turniejów kwarcianych,
  •     4 najlepsze wyniki z lokalnych turniejów wybranieckich,
  •     4 najlepsze wyniki z turniejów klasy mistrzowskiej.

Dodatkowo, jeżeli weźmiecie udział w turnieju lokalnym oddalonym o co najmniej 75 km od miejsca waszego zamieszkania, otrzymujecie dodatkowy bonus tzw. Premię Wyjazdową.

Poza rankingiem głównym istnieją rankingi szczegółowe wyróżniające najlepszych graczy w danym formacie turniejowym.

Dwa rodzaje turniejów w zależności od formatu:

Turniej kwarciany

to taki, w którym każdy z graczy przynosi własną, wcześniej stworzoną talię i mierzy się z taliami wymyślonymi przez pozostałych uczestników.

Turniej wybraniecki

to taki, w którym każdy z graczy otrzymuje określoną ilość zestawów dodatkowych i tworzy z nich talię do gry w trakcie trwania turnieju.

W Veto funkcjonuje kilka formatów rozgrywania turniejów, zazwyczaj różnią się one pulą kart, spośród których można wybierać skład naszej talii:

Otwarty - w tym formacie legalne są wszystkie karty wydane w ramach 2 edycji Veto,

Rozszerzony - format ten obejmuje zawsze trzy ostatnie dodatki, obecnie w jego skład wchodzą dodatki Spiskowcy, Królobójstwo i Cmentarzysko, a także karty ze starterów sezonu Czarty i Upiory,

Sezon - format ten obejmuje karty wydane w ramach jednego trwającego 12 miesięcy okresu, obecnie w Veto mamy 4 sezony - Podstawowy (2ed, Charakternicy, Casus belli, Ogniem i Mieczem), Warchoły i Pijanice (Do szabel, Rębajłowie, Krwi, część kart z dodatku Ogniem i Mieczem), Szpiedzy i Dyplomaci (W niewoli, Spiskowcy, Królobójstwo, karty ze starterów Szpiedzy i Dyplomaci), Czarty i Upiory (karty ze starterów sezonu, Cmentarzysko). Określenia Sezon używa się zazwyczaj w odniesieniu do ostatniego z sezonów - obecnie są to Czarty i Upiory,

Klasyczny - obejmuje wszystkie karty od dodatku W niewoli (łącznie z kartami ze starterów sezonu Szpiedzy i Dyplomaci).

Warto brać udział w sankcjonowanych turniejach i aktywnie walczyć o wysokie miejsce w rankingu, bo wysiłek może opłacić się nam nie tylko w satysfakcji z osiągniętej pozycji, ale i w postaci nagród rzeczowych.

Zasady organizowania turniejów

Turniej Veto może zorganizować każdy, w szczególności właściciel lub pracownik sklepu czy doświadczony gracz. Szczegóły reguluje dokument Zasady organizacji turniejów oraz sędziowania w dziale Pliki do pobrania na dedykowanej stronie. Znajdziecie w nim również wszelkie informacje, na temat systemu sędziowskiego Veto.

Tags: